Historia klubu

Polonia powstała w 1911 roku przy Warszawskim Kole Sportowym. Do 1915 roku mogła działać jedynie na nieformalnych zasadach.
Klub posiadał w tym czasie 3 drużyny piłkarskie i sekcję lekkoatletyczną. W 1912 ustalił swoje barwy (czarne koszule z biało-czerwoną tarczą).

W 1915 roku, po wkroczeniu Niemców do Warszawy klub został zarejestrowany i rozpoczął oficjalną wszechstronną działalność.
W 1917 roku posiadał sekcje: piłki nożnej, lekkoatletyczną, hokejową, łyżwiarską i pływacką, ale angażował się w niemal każde sportowe przedsięwzięcie w tym okresie.

W pierwszych latach niepodległej Polski Polonia była już znana, akceptowana i najbardziej popularna.

KOLARSTWO

Sekcja kolarska została założona w 1936 roku. Po likwidacji toru na Dynasach i upadku Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów, w 1937 nastąpił szybki rozwój sekcji, ponieważ grupa kolarzy tego towarzystwa zasiliła drużynę Polonii.

Największym sukcesem kolarskiej Polonii, w okresie międzywojennym jest zdobycie MP przez Mieczysława Moczulskiego w wyścigu na torze na dystansie 50 km.
Niestety rozwój kolarstwa torowego w sekcji utrudniał brak własnego toru kolarskiego.

W 1938 r. na szosowych mistrzostwach świata, reprezentowali Polskę zawodnicy Polonii : Zygmunt Wiśniewski, Józef Stefański i Jan Głowacki.
Rok później Zygmunt Wiśniewski zwyciężył w „Wyścigu do Morza”

historia-polonii
Finał „Wyścigu do Morza” na stadionie Polonii przy ul. Konwiktorskiej – lipiec 1939 r. fot. ADM

Po wojnie sekcja wznowiła działalność już w 1945 r.
Przez wiele lat „Czarne Trykoty” należały do krajowej czołówki kolarskiej.

W pierwszym „Wyścigu Pokoju” w 1948 r. Polonię reprezentowało dwóch zawodników, reprezentantów Polski, Marian Rzeźnicki i Wacław Wrzesiński. Wygrywając dwa etapy walnie przyczynili się do drużynowego zwycięstwo zespołu narodowego.
W 1948 r. Polonia wygrała drużynowo Tour de Pologne. W 1949r poloniści zostali drużynowymi wicemistrzami Polski w wyścigu na 100km. W 1956 r. Wacław Wrzesiński zajął drugie miejsce w mistrzostwach Polski.

Do najbardziej znanych kolarzy Polonii należy Henryk Brożyna, zwycięzca w 1974 r. Bałtyckiego Wyścigu Przyjaźni. Kierownikiem sekcji kolarskiej Polonii był w latach 70. słynny Stanisław Królak.

Henryk
Henryk Brożyna w oczekiwaniu na start. fot. 100 lat KS „Polonia” Warszawa

W 1981 r. zlikwidowano zespół seniorów, pozostawiając tylko szkolenie młodzieży, a w 1985 r. z powodu braku środków została rozwiązana cała sekcja.

Sekcja kolarska została reaktywowana w 2010 r. jako Polonia Warszawa MTB. Głównym celem drużyny stały się maratony kolarskie, oraz zawody XC.

sellaronda2013
Zawodnicy Polonii na starcie maratonu SellarondaHERO we Włoskich Dolomitach w 2013 r. fot. Sportograf

 

Źródła:
1. Robert Gawkowski „ENCYKLOPEDIA klubów sportowych Warszawy i jej najbliższych okolic w latach 1918-39” Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego 2007
2. Jacek C. Kamiński „100 lat KS „Polonia” Warszawa” Wydział Kultury i Promocji dla Dzielnicy Śródmieście m.st Warszawa 2012
3. Narodowe Archiwum Cyfrowe www.audiovis.nac.gov.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


siedem + 7 =